IDROTTARE SOM ÄR UTTAGNA ATT REPRESENTERA FINLAND I EM OCH VM 2024

EM i OCR 2024 kommer att äga rum i Folgaria, beläget i italienska alperna, cirka 90 km norr om Verona, den 12-16 juni.
All detaljerad information om tävlingarna finns tillgänglig på mästerskapets officiella hemsida.

VM i OCR 2024 kommer att avgöras i San José, Costa Rica, under perioden 22-25 augusti.
För fullständig information om tävlingarna hänvisas du till mästerskapets officiella hemsida.

För att kunna anmäla dig till någon av tävlingsklasserna (elit och age group) måste du ha kvalificerat dig genom att uppnå tillräckligt höga rankingpoäng och vara bland:

  • De tre bästa idrottarna i Finska mästerskapen (FM).
  • De två bästa idrottarna enligt rankingpoäng, som inte har placerat sig bland de tre bästa i FM-tävlingarna.

Dessutom bör du ha en aktiv tävlingslicens inköpt från Suomisport

För närvarande har 59 aktiva fått grönt ljus att representera Finland i de kommande europamästerskapen och världsmästerskapen.

Anmälan till Elit/Age Group görs av deltagarna själva.
National team väljs ut av FOCRA. Anmälan till Competitive non-national team görs av deltagarna själva.
Alla kostnader, inklusive anmälningsavgifter, resor och boende, bärs av tävlande i de olika klasserna.
De idrottare som inte blir utvalda till landslaget, baserat på resultat från FM eller rankingpoäng, har möjlighet att söka ett wild card för att få en plats i landslaget.
Ansökningar ska skickas i fri form till adressen president.finland@worldobstacle.org.

I ansökan bör det framgå vilka meriter sökanden anser vara berättigad till, för att beviljas ett wild card. Ansökningar om wild card måste vara inlämnade senast fem dagar innan anmälningarna till de internationella tävlingarna stängs.

För deltagande i öppen klass krävs ingen nominering från FOCRA, och det är fri anmälan som gäller.

Uttagna till landslaget år 2024

Alina Grön
Andreas Närvä
Anna Rundelin
Ann-Sofie Kock
Arik Porthin
Bennie Von Gerich
Christoffer Nyman
Elis Träskelin
Emmy Rannikko
Evert Tunis
Hanna Lindgrén
Heidi Österåker
Henri Kaukola
Henrika Arle
Hilda Backlund
Ida Backlund
Iiris Aitasalo
Iren Ranjkesh
Jan Grön
Jan Von Gerich
Jarno Pellinen
Jennifer Antell
Jens Wik
Johan Gädda
Johan Nyman
Johanna Seppä
Jonas Ehrman
Joni Saloranta
Jukka Niittykoski
Julia Lang
Kaisa Granholm
Kaj Lundström
Katariina Tuominen
Katarina Stenbacka
Kim Dahlström
Laura Asikainen
Laura Lietepohja
Lauri Mikkola
Liinu Herranen
Maria Strand
Mario Kronman
Marjo Keturi
Matti Lankinen
Mia Vesterbacka
Miia Klärich
Niina Heikkurinen
Pieta Särkkä
Petra Rautiainen
Risto Riihiluoma
Robert Bång
Robert Rotkirch
Rosa Laukka
Sami Korvajärvi
Sami Maamela
Sanna Jolula
Sebastian Forsman
Signe Träskelin
Therese Hatt
Tobias Wallin
Tomas Porthin
Tuomas Aitasalo
Ulf-Peter Åstrand

Kategorier:
Landslag